Advent

Náměty k prožití Adventu ve farnosti společně s dětmi

Adventní věnec z cesmíny

Adventní vlak

Adventní příprava s ozdobami

– 2011 – cyklus B
Advent je dobou přípravy na druhý Ježíšův příchod a na oslavu jeho narození. Toto období obzvlášť rády prožívají děti, protože vnímají především ten druhý aspekt - přípravu na Vánoce. Pro práci s dětmi ve farnosti nebo v rodině nabízíme formu přípravy pomocí speciálních ozdob na stromeček.

Adventní brána víry

– 2012 – cyklus C
Námět k prožití adventu nejen v Roce víry

Světlo v temnotách

– 2013 – cyklus A
Námět k prožití adventu (liturgický rok A)
Ježíš o sobě říká: „Já jsem přišel na svět jako světlo, aby žádný, kdo věří ve mne, nezůstal v temnotě“ (Jan 12,46). Bůh, který se narodil jako člověk v temnotě betlémské noci, chce přijít také do našich temnot a prozářit je svou přítomností. Chce přijít do temnot našich vztahů, nejistot, těžkostí, hříchů a bolestí. O Vánocích se „Slovo stalo tělem“ a Kristovým tělem je také církev, tedy každý z nás. I my máme přinášet Kristovo světlo do všech každodenních situací.
Smyslem programu “Světlo v temnotách” je prožít ve farnosti společně s dětmi advent jako dobu prožívanou ve světle víry. Účastníci katechezí jsou vedeni k tomu, aby nebyli jen pasivními příjemci radostné zvěsti o Ježíšově narození, ale měli také sami podíl na šíření „světla“ – víry, dobra, lásky a radosti.Námět se zaměřuje na děti školního věku, obohatí však i dospělé. V přizpůsobené podobě ho lze realizovat také v rodině.

Adventní zvonkohra

– 2014 – cyklus B
Smyslem tohoto programu je vést děti (ale i dospělé) k vnímání dobrých a radostných věcí, za které bychom měli být Bohu vděčni. Žijeme v zemi, kde je na rozdíl od mnoha částí světa blahobyt a mír. Jako se šíří zvuk zvonků, tak i my – pokud dokážeme objevovat, jak nás má Bůh rád – budeme tuto radost, vděčnost a lásku šířit dál svým jednáním, modlitbou, pomocí. “Vyzvoňme” všem lidem, že je má Bůh rád.

Milosrdenství proměňuje svět

– 2015 – cyklus C
Námět k prožití adventu v Roce milosrdenství

Rádi se dozvíme, v kterých farnostech tento námět realizujete. Napište nám své zkušenosti a postřehy. Nebojte se ho udělat jinak, originálně, po svém, z různých materiálů. Toto je pouze inspirace. Po skončení adventu nám, prosím, pošlete fotografii. Zabýváme se myšlenkou na uspořádání výstavy z realizovaných děl. Pište na spackova@biskupstvi.cz.

Svítilnou mým nohám je tvé slovo

– 2016 – cyklus A
Námět k prožití adventu v roce 2016

Listy do “knihy” pro jednotlivé týdny: formát A4, můžete si nechat zvětšit.

Vše je v PDF. Máte-li zájem o soubory ve Wordu, napište na: spackova@biskupstvi.cz

Budeme rádi, když nám napíšete své zkušenosti a postřehy z realizace tohoto námětu. Nebojte se ho udělat originálně, po svém. Toto je pouze inspirace. Po Vánocích rádi uvidíme fotografie vašich výtvorů. Můžete je posílat kc.brno@biskupstvi.cz.

Dar pro Pána Ježíše

– 2017 – cyklus B
Námět k prožití adventu ve farnosti s dětmi

Rádi se dozvíme, v kterých farnostech tento námět realizujete. Napište nám své zkušenosti a postřehy. Nebojte se námět udělat originálně, po svém. Toto je pouze inspirace. Po skončení adventu nám můžete poslat fotografii. Pište na spackova@biskupstvi.cz.

Rosu dejte, nebesa, shůry

– 2018 – Námět není závislý na liturgickém cyklu
Námět pro advent 2018 je inspirován písní „Rosu dejte, nebesa, shůry“ (Rorate caeli) a slovy proroka Izaiáše o tom, že „vyrazí výhonek z kořene Jesse“ (srov. Iz 11,1-10).

Rádi se dozvíme, v kterých farnostech tento námět realizujete. Napište nám své zkušenosti a postřehy, příp. pošlete fotografii. Nebojte se námět upravit po svém. Pište na kc.brno@biskupstvi.cz. Vyšlo postupně v Katechetickém věstníku. Potřebujete-li některý ze souborů ve formátu Word, napište nám na e-mail: spackova@biskupstvi.cz.

Luštěnky s adventní tematikou

Adventní kalendáře (cesty apod.)

Scénky

Pomůcky nejen ke katechezi