Poznáváme Bibli

Zpět

Pro děti

Bible pro děti - aplikace s animovanými obrázky a hrami

Aplikace Bible pro děti poskytuje dětem biblický zážitek i zábavu. Je možno stáhnout ji do chytrých telefonů a tabletů. Kromě mnoha cizích jazyků je také v češtině. Děti zde najdou ilustrace s animacemi aktivovanými dotykem, hry a zábavné aktivity. Aplikace je ke stažení zdarma. Zaujme a pobaví nejen děti!

Pro mládež a dospělé

smo svaté je možné mít stále po ruce díky různým mobilním aplikacím. Můžete si stáhnout např. aplikaci Český liturgický překlad Bible, kde naleznete znění textů používaných při mši svaté.

 

Celý ekumenický překlad Písma svatého naleznete např. v aplikaci Česká Bible.Mobilní aplikace Misál nabízí na každý den liturgické texty (texty, které bychom slyšeli při mši svaté). Můžeme tak číst stejné texty, které se čtou v katolické církvi po celém světě.


Stále se také aktualizují webové stránky http://www.vezmiacti.cz/ Ty nabízejí např. podrobné meditace k evangeliím nebo rozpis četby Bible na celý rok.

Dobrým pomocníkem, jak proniknout do Bible, mohou být kvalitní filmy s biblickou tématikou. Některé je možné najít např. na YouTube.


Pro pokročilé: Způsob modlitby Lectio divina (Boží čtení)

Lectio divina je způsob modlitby nad texty Bible. Prostřednictvím Bible se Bůh chce setkat s námi a my se můžeme setkat s Bohem. Lectio divina nám pomáhá propojovat Bibli s naším životem. Tento způsob modlitby pracuje také s naší představivostí, city a rozumem.

Četbu Písma svatého je dobré zahájit modlitbou, např.: Ježíši, pravé světlo osvěcující každého člověka. Zjev mi všechny poklady moudrosti a poznání, které jsou v tobě ukryté. Daruj mi svého svatého Ducha, aby mě naučil to, co jsi hlásal. Dej, ať tvé slovo pronikne do mé duše a povede moje kroky. Amen.

1. čtení (lectio)
O čem text pojednává? Jaký je děj? Jaké jsou okolnosti vzniku textu?

Na tyto otázky nám může pomoci odpovědět Bible s vysvětlivkami nebo komentář k Bibli. Lépe se tak v textu zorientujeme a pochopíme souvislosti, proč co kdo říká…

2. meditace, rozjímání (meditatio)
Co mi chce Bůh prostřednictvím textu sdělit? Mohu se přenést do příběhu a stát se jeho aktérem nebo pozorovatelem. Jaké asociace ve mně text vyvolává? Jaká slova a myšlenky mě zaujala?

3. modlitba (oratio)
Vyvolal ve mně text nějakou modlitbu? O čem chci s Bohem mluvit? Na základě textu se mohu vlastními slovy modlit.

4. kontemplace (contemplatio)
Ztišení a uvědomění si Boží přítomnosti.

5. činnost, akce (actio)
Vztahuje se text nějak na můj život? Promlouvá do mé konkrétní situace? Chci nějak změnit po četbě své jednání nebo postoje?

 

Pomůcky nejen ke katechezi

Kalendář akcí
Předchozí měsíc  Červenec 2020  Následující měsíc
PO ÚT ST ČT SO NE
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Vyhledávání
Uživatelský účet